Jubileusz Miejskiej Rady Seniorów w Poznaniu

Mija 15 lat od utworzenia Miejskiej Rady Seniorów w Poznaniu. Miejska Rada Seniorów została powołana uchwałą Rady Miasta Poznania z 25 października 2007 roku, co sprawia, że jest najstarszą taką organizacją w Polsce. W jej skład wchodzi 15 osób w wieku 60+ (9 osób z wyborów, 3 osoby reprezentują Radę Miasta oraz 3 osoby reprezentujące Prezydenta Miasta), a jej główną funkcją jest reprezentowanie interesów osób starszych w Poznaniu wobec władz Miasta.

radaDziałalność MRS obejmuje 6 głównych obszarów: zapobieganie i przełamywanie marginalizacji seniorów, wspieranie aktywności ludzi starszych, mieszkalnictwo dla seniorów, profilaktyka i promocja zdrowia, przełamywanie stereotypów na temat seniorów i starości oraz budowanie ich autorytetu, rozwój form wypoczynku, dostęp do edukacji i kultury. Ideą, jaka przyświecała Radzie Miasta, kiedy podejmowała decyzję o powołaniu MRS, było zapewnienie najstarszym mieszkańcom naszego miasta wpływu na sprawy dotyczące ich samych. Dlatego też członkinie i członkowie Miejskiej Rady Seniorów doradzają radnym Miasta Poznania i pomagają przy tworzeniu i realizacji polityki senioralnej, współpracują z Centrum Inicjatyw Senioralnych oraz innymi organizacjami zajmującymi się sprawami seniorów. Oprócz funkcji doradczej Rada pełni też dwie inne: opiniodawczą i inicjatywną.

Z inicjatywy Miejskiej Rady Seniorów w mieście realizowanych jest wiele projektów dedykowanych seniorom – m.in. usługi w ramach pakietu „Poznań VIVA Senior”. Z inicjatywy MRS I kadencji zostało powołane Centrum Inicjatyw Senioralnych. Pakiet „Poznań Viva Senior” – to pakiet pomysłowych udogodnień dla najstarszych mieszkanek i mieszkańców Poznania, z których najbardziej popularne są: Poznańskie Pudełko Życia – zawiera informacje o stanie zdrowia i osobach, które należy poinformować w nagłych wypadkach. Ma na celu usprawnienie niesienia pomocy w stanach zagrożenia zdrowia i życia; Poznańska Złota Karta – upoważnia do korzystania z szerokiej oferty ulg i rabatów w miejskich instytucjach kulturalnych, sportowych, edukacyjnych oraz w prywatnych firmach; Książka dla seniora – wypożyczanie książek, audiobooków i filmów z Biblioteki Raczyńskich z dostawą do domu; Złota rączka dla seniora – pomoc przy drobnych domowych usterkach; Taksówka dla seniora – usługi transportowe świadczone na rzecz osób mających trudności w samodzielnym poruszaniu się komunikacją publiczną. Przejazdy na terenie Poznania mogą odbywać się do urzędu, na cmentarz albo do placówki medycznej; Miejska wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego – w zasobach wypożyczalni są m.in.: łóżka rehabilitacyjne, wózki inwalidzkie, kule, laski, materace przeciwodleżynowe, balkoniki, chodziki, inhalatory; Mobilna pielęgnacja paznokci u stóp seniorów  – usługa kosmetyczna polegająca na skróceniu i oszlifowaniu płytki paznokci stóp; Mycie okien w domu seniora – usługa obejmuje umycie szyby z obydwu stron, ram okiennych i parapetów; Sprzątanie nagrobków – usługa polega na umyciu nagrobka osoby bliskiej oraz oczyszczeniu terenu wokół niego; Transport seniorów na miejskich cmentarzach. Oczywiście nie są to wszystkie darmowe usługi skierowane dla seniorów.

Z okazji Jubileuszu na uroczystą sesję w Urzędzie Miasta zaproszono wszystkich dotychczasowych członków poszczególnych kadencji, którzy na przestrzeni ostatnich 15 lat działali i zaangażowani byli w służebną rolę na rzecz seniorów miasta. Z okazji Jubileuszu Redakcja składa gratulacje i życzenia dalszej owocnej pracy na rzecz poznańskich seniorów.

Roman Szymański