Jubileusz 60-lecia szkoły chóralnej

chorPoznańska Szkoła Chóralna Jerzego Kurczewskiego założona w 1957 r. przez wybitnego dyrygenta chóralnego, założyciela Poznańskiego Chóru Chłopięcego Jerzego Kurczewskiego, w tym roku obchodzi jubileusz 60-lecia powstania. Jest jedyną w kraju placówką artystyczną i jak dotąd jedyną szkołą ogólnokształcącą o profilu chóralnym. Pierwotnie szkoła chłopięca, aktu­al­nie jest pla­cówką koedu­ka­cyjną, kształcąc w swych murach także dziewczęta.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewoda Wielkopolski i Prezydent Miasta Poznania. Wizytówką szkoły są jej absolwenci, w których gronie znajdują się nie tylko znakomici muzycy, ale także wybitni reprezentanci innych, poza muzycznych zawodów. I właśnie absolwenci z różnych roczników, w dniu 23 września br. w Auli UAM spotkali się na uroczystym koncercie z okazji 60-lecia szkoły. Nie zabrakło oczywiście najstarszych roczników absolwentów, którzy obecnie będąc seniorami, w dalszym ciągu mają ścisły kontakt ze szkołą, będąc jednocześnie promotorami i ambasadorami tej jedynej w swoim rodzaju placówki artystycznej.
Oczywiście nie mogło zabraknąć części artystycznej, w której m.in. wzięli udział:Chór Absolwentów Szkoły, Poznański Chór Chłopięcy, Chór Dziewczęcy PSChJK, Chór Kameralny PSChJ, Zespół Wokalny Affabre Concinui, Orkiestra Collegium F, Zespół Instrumentalny Los Charangos i wielu innych fantastycznych wykonawców. Poza utworami Mozarta, Rossiniego, Bizeta, Ravela czy Moniuszki, wyjątkowo ciekawym była wiązanka największych „hitów” Jerzego Kurczewskiego, przygotowana przez Jacka Sykulskiego, obecnego dyrygenta Poznańskiego Chóru Chłopięcego.
Miło nam poinformować, że nasza redakcja objęła patronat medialny nad wydarzeniem.

Roman Szymański