Jesteś w grupie osób 50+ i nie masz pracy? Zostań opiekunką osób starszych!

Opiekunki z Polski nazywane są w Niemczech aniołami i perłami. Ich serdeczność i życzliwość sprawiają, że za Odrą wśród pracujących w opiece nad seniorami najwięcej jest właśnie Polek.

Praca dla ludzi dojrzałych

Opiekunki osób starszych wyjeżdżają najczęściej do Niemiec na 6-8 tygodni, mają później przerwę, w trakcie której pielęgnują relacje z własną rodziną i jadą do pracy na kolejne 6-8 tygodni. Taki system gwarantuje utrzymanie dobrych kontaktów z bliskimi i czas niezbędny na odpoczynek. Pracę w opiece podejmują najczęściej ludzie dojrzali (50-65 lat), którzy mają dorosłe dzieci. W Polsce często nie mogą znaleźć godnej i dobrze płatnej pracy ze względu na swój wiek, brak doświadczenia zawodowego czy bezrobocie w regionie. Szczególnie dotyczy to kobiet, które poświęciły życie na zajmowanie się dziećmi, a później swoimi schorowanymi rodzicami i nie miały czasu na pracę zawodową.

Na czym polega praca?

Opiekunki z Polski pełnią podobną rolę do dzieci zajmujących się swoimi starszymi rodzicami. Ich praca polega na towarzyszeniu osobie starszej w codziennym życiu i zajmowaniu się domem. Nie jest konieczna umiejętność robienia zastrzyków czy podłączania kroplówek – w Niemczech są to zadania zarezerwowane dla służb medycznych. Opiekunem może zostać każdy, kto zna język niemiecki w stopniu przynajmniej podstawowym, jest cierpliwy i wyrozumiały oraz ma doświadczenie w pracy z osobami starszymi, także zdobyte we własnej rodzinie.

Jeśli nie znasz języka

Niektóre firmy doceniają doświadczenie w opiece i ułatwiają start w zawodzie ludziom, którzy nie znają niemieckiego organizując dla nich kursy językowe. Jedną z takich firm jest CareWork, który w swojej siedzibie na Winklera 1 w Poznaniu prowadzi cyklicznie kursy językowe. Więcej informacji pod nr tel. 61 662 10 81.