Jak założyć profil zaufany?

Jak założyć profil zaufany? System e-Rejestracja to jeden z trzech możliwych sposobów, by zarejestrować się na szczepienie przeciwko COVID-19. Aby z niego skorzystać, trzeba mieć profil zaufany. Miasto Poznań przygotowało poradnik, który pomoże go założyć.

youtuber-2838945_640

Profil zaufany to zestaw danych, dzięki któremu urzędy i instytucje mogą jednoznacznie zidentyfikować konkretną osobę. Jest tak zabezpieczony, aby nikt – poza jego właścicielem – nie mógł go użyć. Jest też dobrym narzędziem, dzięki któremu można załatwiać sprawy urzędowe online bez wychodzenia z domu. Może go założyć każdy, kto ma numer PESEL, dowód osobisty lub paszport oraz pełną lub ograniczoną zdolność do czynności prawnych.

Po co zakładać profil zaufany

Każdy, kto jest w aktualnie szczepionej grupie i ma profil zaufany, może zalogować się do systemu e-Rejestracji i tam zarejestrować się na szczepienie przeciwko COVID-19. Nie trzeba przy tym już dzwonić na infolinię ani do przychodni. Profil zaufany pozwala też załatwić wiele spraw urzędowych przez internet, bez wychodzenia z domu. Dzięki temu można ograniczyć kontakty z innymi osobami podczas pandemii.

PORADNIK: JAK ZAŁOŻYĆ PFOFIL ZAUFANY

Źródło: Centrum IS

Zdjęcie: pixabay