Jak rozpoznać depresję u starszej osoby?

O depresji wiemy coraz więcej. Znamy jej odmiany, zdajemy sobie sprawę, że występuje ta poporodowa, ta u dzieci i ta najbardziej typowa, u dorosłych. Wciąż rzadko jednak mówi się o depresji u osób starszych. Dlaczego?

Głównym powodem jest tutaj pewne zacieranie się granic między zachowaniami typowymi dla seniorów a objawami depresji. Członkowie rodziny mają też pewne tendencje do uogólniania – często nie potrafimy dostrzec problemu, ponieważ przyjęło się, że „starsze osoby już tak mają”. Ale depresja nie jest „automatycznie” włączona w starość. W dojrzałym wieku także jest poważną chorobą niosącą za sobą wiele przykrych objawów i zagrożeń.

Czynniki ryzyka, czyli dlaczego senior jest narażony na depresję?

Jak twierdzą specjaliści, jest kilka okresów, w których istnieje większe ryzyko wystąpienia depresji. Bardzo specyficzny jest tutaj między innymi czas po porodzie, gdy życie kobiety diametralnie się zmienia oraz właśnie okres starości.

Trzeba zauważyć, że starość jest bardzo trudna. Jako młodzi ludzie wyobrażamy ją sobie jako czas odpoczynku, relaksu, spełniania swoich zachcianek, ale gdy już przychodzi ten właściwy etap – jest po prostu trudno.

Czynnikiem, który w ogromnym stopniu negatywnie wpływa na ocenę rzeczywistości jest poczucie bezużyteczności. Okazuje się, że nawet nielubiana praca dawała wrażenie niezbędności, a codzienny rytm pozwalał na wypełnienie dnia.

Negatywny wpływ ma też oczywiście samotność. Często zdarza się, że partner już nie żyje, a dzieci są po prostu bardzo zajęte. Łatwo zatem o poczucie bezużyteczności i opuszczenia.

Nie bez znaczenia jest też stan zdrowia. Senior widzi swoje narastające ograniczenia, dokuczają mu różnego typu dolegliwości, zauważa pogorszenie pamięci i sprawności umysłowej. Zdaje sobie sprawę, że jest to droga w jedną stronę i prawdopodobnie będzie już tylko gorzej. Znacznie trudniej zatem o optymizm czy życie nadzieją, że kłopoty zdrowotne są przejściowe.

Objawy depresji w podeszłym wieku

Wiemy już, że dojrzały wiek „sprzyja” depresji. Trzeba też podkreślić, że dla rozpoznania choroby duże znaczenie ma obserwacja chorego przez rodzinę – sam senior może nie zauważać jej symptomów albo nie mieć sił na podjęcie odpowiednich kroków. Co zatem powinno wzbudzić naszą czujność?

  • Bezsenność. Jeśli mieszkamy z seniorem albo seniorką, to możemy zauważyć, że znacząco skraca się ilość czasu, który rodzic czy dziadek poświęca na sen. Nocne „krążenie” po domu czy mieszkaniu, światło włączone do późnych godzin, wstawanie o piątej rano – jeśli wszystko to pojawia się nagle, a senior do tej pory spał dobrze, może być to objaw depresji.
  • Utrata wagi i apetytu
  • Zmęczenie. Zmęczenie często zauważane jest poprzez zaniedbanie zwykłych, codziennych czystości. Na przykład mama, która zawsze utrzymywała wokół siebie nieskazitelny porządek, w ciągu kilku tygodni zaczęła zaniedbywać swoje otoczenie.
  • Wycofanie się z życia towarzyskiego. Warto tutaj zwrócić uwagę przede wszystkim na słowo „wycofywanie się”. Czym innym jest samotność, która pojawia się niezależnie od woli seniora, a czym innym nagłe unikanie spotkań, chęć do spędzania czasu samotnie.
  • Zwiększenie ilości przyjmowanych leków i alkoholu. Warto dodać, że zwłaszcza przy tym ostatnim należy uciec od przekonania, że spożywanie alkoholu to domena mężczyzn! Wiele kobiet w wieku dojrzałym sięga właśnie po to „lekarstwo”, szukając w nim pocieszenia.

Ponadto, zwróćmy też uwagę na pogorszony nastrój, pojawienie się zachowań o charakterze nerwicowym (wykręcanie rąk, ciągłe „skubanie” tkanin), wzrost poziomu lęku, pojawienie się ciągłych skarg na swoje samopoczucie i stan zdrowia.

Być może to depresja – co dalej?

Jeśli podejrzewamy depresję u seniora, to w pierwszej kolejności konieczne jest namówienie go na wizytę u lekarza. Na początku trzeba jednak wykluczyć rzeczywiste problemy ze zdrowiem fizycznym, a dopiero kolejny krok to postawienie diagnozy w kierunku samej depresji. Pamiętajmy, że to poważna choroba, która nie przechodzi sama, ale wymaga podawania odpowiednich leków i stosowania psychoterapii.

Tekst w całości pochodzi ze strony:

http://starsirodzice.pl/jak-rozpoznac-depresje-u-starszej-osoby