Jak funkcjonują DPS-y w Poznaniu?

Jak funkcjonują DPS-y w Poznaniu? W związku z dramatycznymi informacjami związanymi z Domami Pomocy Społecznej w kraju, zwróciliśmy się do Prezydenta Miasta Jacka Jaśkowiaka, z pytaniem czy  DPS-y w Poznaniu są pod specjalnym nadzorem i mają zagwarantowane wszelkie środki oraz opiekę medyczną, stosowną do obecnej sytuacji?

Otrzymaliśmy prawie natychmiast odpowiedź rzecznika prasowego Prezydenta Poznania i Urzędu Miasta Joannę Żabierek, którą publikujemy.

Każda z placówek działających na terenie miasta Poznania od momentu zagrożenia koronawirusem COVID-19 wprowadziła zasady przedstawione w poleceniu Wojewody z dnia 13 marca 2020 roku, są to m.in:

  •  ograniczenie poruszania się mieszkańców poza terenem placówki
  •  mieszkańcy opuszczając placówkę wyłącznie w sprawach istotnych
  •  z lekarzami rodzinnymi kontaktują się telefonicznie
  •  ograniczono do minimum wyjazdy po zakupy
  •  zawieszone zostały wszelkie przepustki oraz odwiedziny
  •  wprowadzono procedury higieniczne rekomendowane przez GIS
  •  monitorowany jest stan zdrowia mieszkańców i pracowników
  •  przygotowano izolujące osoby u których zaobserwuje się objawy zachorowania.

Zarówno placówki, jak i Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych starają się pozyskać wszelkimi możliwymi kanałami dystrybucji środków dezynfekcji i ochrony indywidualnej takie jak maseczki, płyny dezynfekujące, kombinezony i inne.

Na bieżąco monitorowane są potrzeby ośrodków w zakresie braków. Potrzeby jednostek pomocy społecznej w tym również ośrodków zajmujących się osobami bezdomnymi zostały zebrane i przekazane do  Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego 17 marca 2020 roku, który ma zapewnić ich dostawę z zasobów Agencji Rezerw Materiałowych.

Kierownicy jednostek mogą dokonywać zakupów w ramach posiadanych środków budżetowych w ramach udzielonych dotacji i podpisanych umów. Niestety UMP ma też świadomość, że dostępność tych produktów jest bardzo ograniczona.

Kierownictwo placówek samodzielnie podejmuje decyzje związane z organizacją pracy i zakresu usług. Większość z nich, niestety, ze względu na zaistniałą sytuację epidemiologiczną przestała przyjmować nowych mieszkańców ponieważ brakuje miejsc, co jest spowodowane stałym przebywaniem mieszkańców w placówkach, a także ostrożnością związaną  z narażaniem życia i zdrowia obecnych mieszkańców i pracowników DPS. Ewentualne umieszczanie odbywa się po szczegółowych ustaleniach z kierownictwem placówek.

 

Roman Szymański