Inwazja barbarzyńców 2017

plakat_B2_podgladTegoroczna Inwazja barbarzyńców wraca do korzeni i będzie skierowana w stronę kontrkultury! Czeka nas uderzenie rock’n’rolla, kultur Wchodu i Zachodu, a także feminizmu i ekologii. Podczas spotkań, audycji radiowych, pokazów filmowych, spektakli czy performance’u skonfrontujemy wiele głosów oraz porozmawiamy o zjawiskach, które są prekursorskie dla kontrkultury i stale obecne w dzisiejszym świecie.

Festiwal rozpocznie Radiowa Akademia Kontrkultury. W formie kilku krótkich, popularnonaukowych audycji kulturoznawca Krzysztof Moraczewski przybliży światopogląd dzieci kwiatów oraz rock’n’rolla.  Powróci do tematu na zakończenie festiwalu, kiedy opowie o muzyce rock’n’rollowej jako kulturalnej hybrydzie, łączącej różne gatunki i wchodzącej w dialog ze sztuką.

Sztuka będzie również tematem spotkania z Krystyną Czerni, która spróbuje odpowiedzieć na pytanie czy Jerzy Nowosielski, wybitny malarz, skłania się ku herezji czy ortodoksji. Czerni przybliży sylwetkę Nowosielskiego, jego sztuki, w którą wpisane były odniesienia do różnych kultur, a także przyjrzy się religijnej ewolucji artysty.

Tradycja będzie też osią spotkania z Jerzym Jarniewiczem. Autor nowo wydanej książki pt. „All you need is love” opowie nam o nurtach, które silnie oddziałują na współczesność i inspirują dzisiejszą kontrkulturę. Jarniewicz zwróci uwagę na zjawiska leżące u podstaw zjawisk kontrkulturowych, na „czasy miłości” i aktywną działalność hippisów.

Różnorodność zaproszonych gości pozwoli nam zderzyć się między innymi z feminizmem. Po obejrzeniu pokazu filmowego, poznamy poglądy reżyserki filmu „Cipka”, Renaty Gąsiorowskiej. W spotkaniu wezmą udział także autorki spotu #dośćkompromisów – Zofia Holeczek, Marta Szymanowska i Joanna Zioła, których kontrowersyjny film wywołał silną reakcję w mediach.

Wszechogarniający smog zagraża i powoduje, że dusimy się we własnym mieście. Performer Dominik Złotkowski  w trakcie swojej akcji będzie zachęcał widzów do tego, by przyjrzeli się, jakie działania szkodzą środowisku i podkreśli problem braku świadomości ekologicznego zagrożenia.

Na zakończenie Inwazji barbarzyńców spotkamy się z Innym, znanym już publiczności z kabaretu Barbarzyńcy PL. Na scenie ponownie zobaczymy ekscentryczną Hiszpankę Evę Rufo, algierskiego Francuza Hacena Sahraoui czy reprezentanta społeczności LGBT Bartosza Żurawieckiego. Co więcej, grupa ta da się poznać też od zupełnie nowej, filmowej strony – podczas festiwalu na facebooku Fundacji pojawi się serial pt. „Sklep patriotyczny”, który będzie kontynuacją scenicznego „Rezerwatu”. W działaniach kabaretu różnorodność bohaterów łączy się, tworząc swojską i dumną komunę.

Inwazja barbarzyńców 2017 – program

 

Poniedziałek, 3 kwietnia

godz. 8.50 i 15.50 RAK: Radiowa Akademia Kontrkultury – audycja: Krzysztof Moraczewski – premiera cyklu

Radio Afera 98,6 MHz

 

Czwartek, 6 kwietnia

godz. 17.00 Co nas dzieli to nas łączy – performance: Dominik Złotkowski

Plac Wolności

godz. 19.00 Koncert: Jacek Kleyff

Organizator: Klubokawiarnia Meskalina, Stary Rynek 6

 

Piątek, 7 kwietnia

godz. 19.00 Akademia  kontrkultury:

– Sceny z życia kontrkultury: Jerzy Jarniewicz – spotkanie

– Cipka: reż. Renata Gąsiorowska – film

– #dośćkompromisów – spot

Spotkanie z Renatą Gąsiorowską oraz autorkami spotu Manify poprowadzi Bartosz Żurawiecki. Wydarzenie tłumaczone na j. migowy.

Atelier Stowarzyszenia Łazęga Poznańska, ul.  Święty Marcin 75

 

Wtorek, 25 kwietnia

godz. 19.00 Sklep patriotyczny – serial: Barbarzyńcy PL – premiera

https://www.facebook.com/BarakKultury/

 

Środa, 26 kwietnia

godz. 19.00 Nowosielski. Między herezją a ortodoksją? – spotkanie z Krystyną Czerni, prowadzenie: Bartłomiej Brzeziński

Atelier Stowarzyszenia Łazęga Poznańska, ul.  Święty Marcin 75

 

Czwartek, 27 kwietnia

godz. 19.00 Rock and Roll is Here to Stay – wykład: Krzysztof  Moraczewski. Wykład tłumaczony na j. migowy.

godz. 20.00 Rezerwat – kabaret: Barbarzyńcy PL

Atelier Stowarzyszenia Łazęga Poznańska, ul.  Święty Marcin 75

 

 

WSTĘP BEZPŁATNY

www.barakkultury.pl, barakkultury@barakkultury.pl, FB: BarakKultury, tel. 61 64 65 344.

 

Organizator: Fundacja Barak Kultury

Bezpłatne wejściówki na spotkania, wykład i kabaret: CIM/ul. Ratajczaka 44. Bilety na koncert: http://www.meskalina.com/jacek-kleyff/ Wybrane wydarzenia tłumaczone na j. migowy