Inauguracja Akademii Bezpieczeństwa

ak-4ak-1 ak-2Ofiarami wielu przestępstw padają osoby starsze. Samotne, ufne i pełne troski o bliskich, narażone są w większym stopniu ak-3na działania przestępców niż młodzi. Podają ofiarą oszustwa na wnuczka, na policjanta, „fachowca” ze spółdzielni mieszkaniowej, czy pracownika socjalnego.

Oczywiście niemożliwe jest przedstawianie wszelkich zagrożeń czyhających na osoby starsze. Świat przestępczy niejednokrotnie wyprzedza wszelkie działania służb prewencyjnych, co powoduje, że każdy musi być wyjątkowo czujny i ostrożny. Warto pamiętać, że pracownicy żadnych służb nie przychodzą do czyjegoś domu po gotówkę i abyśmy nigdy nie podejmowali żadnych pochopnych działań, szczególnie w przypadku, gdy „ktoś z naszej rodziny” prosi o pieniądze… i lepiej skontaktować się w każdym przypadku z Policją, czy choćby z kimś z rodziny, aby nie stać się kolejną ofiarą. Prawda jest taka, że nawet najlepsza i najprostsza instrukcja postępowania nigdy nie zastąpi zasady ograniczonego zaufania oraz zachowania zdrowego rozsądku.

Dla wielu seniorów problemem stały się bardzo aktywne firmy handlowe, mające często w nazwie „klinika zdrowia”, wykorzystujące sytuację zdrowotną osoby starszej, oferujące darmowe badania, a następnie zakup pakietów medycznych na leczenie i usługi medyczne, które często nie mają nic wspólnego z medycyną, a wynikiem są wyjątkowo wysokie koszty ponoszone przez seniora. Również ta grupa społeczna pada łupem nieuczciwych sprzedawców na wszelkich pokazach, czy to w sanatoriach, specjalnie organizowanych wycieczkach, poczęstunkach w restauracjach itp., połączonych ze sprzedażą po „okazyjnej” cenie „cudownych” artykułów, np. sprzętu AGD, materacy, kołder, biostymulatorów, bioharmonizerów fotonowych, magnetyzerów, czy nawet garnków, posiadających jakoby lecznicze działanie. Wycofanie się z podpisanych umów jest wyjątkowo trudne i, mimo obowiązujących przepisów, niekiedy niemożliwe. Najgorsze jest, że „hieny”, bo jakże inaczej nazwać tego typu praktyki, atakują  grupę najsłabszą i niejednokrotnie nieumiejącą się obronić.

Jak zatem zadbać o bezpieczeństwo seniora?

Mimo szeroko nagłaśnianych w ostatnim czasie kampanii informacyjnych różnych instytucji na rzecz poprawy bezpieczeństwa seniorów, cały czas powtarzają się sytuacje, w których osoba starsza pada ofiarą przestępstwa. Wiele starszych osób niezmiennie sądzi, że akurat im nie zagraża nic złego i nie przywiązują wagi do zachowania odpowiedniej ostrożności. Często takie osoby już po fakcie same się sobie dziwią, że dopuścili do danej sytuacji, że padli ofiarą oszustwa, a tak niewiele wystarczyłoby, żeby tego uniknąć. Dlatego tak istotna jest odpowiednia prewencja i nauka rozpoznawania potencjalnie niebezpiecznych sytuacji. Poprawa bezpieczeństwa seniorów wymaga nieustannej pracy i edukacji, minimalizującej skutki pojawiających się co raz to nowych zagrożeń.

Poznań edukuje seniorów

Obecna sytuacja związana z zagrożeniami seniorów, stała się motywacją do powołania inicjatywy pod nazwą Poznańska Akademia Bezpieczeństwa. Jej zadaniem podstawowym jest działalność na rzecz edukacji seniorów i seniorek w zakresie bezpieczeństwa osobistego i zdrowotnego. Chodzi o to, by uwrażliwić zarówno seniorów, jak i ich otoczenie na potrzebę bliższego poznania swoich praw i odważnego wymagania, by były one respektowane.

Poznańska Akademia Bezpieczeństwa

W ramach Poznańskiej Akademii Bezpieczeństwa wydany został aktualny informator, przygotowany we współpracy z Komendą Wojewódzką Policji, w którym seniorzy i seniorki mają możliwość zapoznać się ze swoimi prawami, z możliwościami ochrony swojego mienia i dochodzenia swoich praw. Jednym z elementów kampanii będzie emisja dwóch spotów edukacyjnych z udziałem seniorów i seniorek, które będą emitowane w TVK Winogrady, w Internecie i podczas spotkań z seniorami. Cyklicznie organizowane będą również w środowiskach seniorskich dwa rodzaje spotkań. Pierwsze z nich to spotkania dotyczące bezpieczeństwa osobistego: bezpieczeństwo w domu, na zakupach i pierwsza pomoc (organizatorami są Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego i Komenda Miejska Policji). Drugi cykl spotkań będzie dotyczyć bezpieczeństwa zdrowotnego i opieki zdrowotnej (organizatorami są Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego i Narodowy Fundusz Zdrowia). Duży udział w całości przedsięwzięcia ma Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu, autor projektu.

W wystąpieniu inicjującym powstanie Akademii, wiceprezydent Poznania Jędrzej Solarski, między innymi mówił o potrzebie dalszej aktywizacji seniorów, zadeklarował dalszą pomoc ze strony Urzędu Miasta i apelował o pełną współpracę wszystkich organizacji działających na rzecz osób starszych w Poznaniu. Inauguracja Poznańskiej Akademii Bezpieczeństwa, połączona z programem artystycznym w wykonaniu seniorek, odbyła się 29 listopada br. w Collegium Da Vinci, które jest partnerem przedsięwzięcia. Bezpieczeństwo seniora nabiera obecnie innego kształtu i każda inicjatywa wpływająca na jego poprawę, zasługuje na uznanie.

W uroczystości otwarcia Akademii między innymi udział wzięli:

Jędrzej Solarski – Zastępca Prezydenta Miasta Poznania

Mł. insp. Maciej Nestoruk – Komendant Miejski Policji w Poznaniu

Insp. Roman Kuster – zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji

Paweł Lisik – p.o. dyrektora Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia

Robert Judek – rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego

Magdalena Pietrusik-Adamska – dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP

Marcin Zieliński – dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego

Wojciech Bauer – dyrektor Centrum Inicjatyw Senioralnych

 

Tekst i zdjęcia: Roman Szymański