„Hospicjum Domowe” w Poznaniu

Hosp.1Wielkopolskie Stowarzyszenie Wolontariuszy Opieki Paliatywnej „Hospicjum Domowe”, w którym od początku założenia w 1997 r. wiodącą rolę pełni dr n. med. Anna Jakrzewska-Sawińska, prowadzi szeroka działalność. Poza hospicjami dla dorosłych i dzieci – obejmującymi specjalistyczną opiekę domową pacjentów z chorobami nowotworowymi i innymi schorzeniami ograniczającymi życie, ze szczególnym uwzględnieniem na roztoczenie profesjonalnej i troskliwej opieki medycznej, psychologicznej, socjalnej i duchowej nad pacjentem i jego rodziną w trakcie choroby, jak i w okresie żałoby, po stracie najbliższej osoby na terenie Poznania i województwa wielkopolskiego – realizuje również inne ważne zadania.

Działające przy Stowarzyszeniu Poznańskie Centrum Seniora – ma na celu poprawę jakości życia osób starszych poprzez realizację ukierunkowaną na działalność informatyczno – doradczą, specjalistyczną opiekę medyczną oraz zapewnienie dostępu do bezpłatnych badań diagnostycznych i konsultacji specjalistycznych. Opieka Poradni Geriatrycznej to nie tylko opieka specjalistów – również w domu pacjenta, ale udzielanie porad prawnych, psychologicznych czy socjalno-bytowych, ale również szeroko rozumiana rehabilitacja, tak ruchowa, jak i pozwalająca na poprawę pamięci i orientacji. Obecnie w ramach poszerzania poprawy zdrowia pacjentów w Ośrodku powstaje Sala Doświadczeń Świata. To nowatorskie rozwiązanie skierowane w stronę osób w podeszłym wieku, ma umożliwić seniorom możliwość relaksu, ukojenia, ale też bycia otoczonymi dźwiękami, obrazami oraz doznawania bodźców, które sprawią przyjemność. Będą stanowiły inspirację i odskocznię od rzeczywistości. Tworzona w Sali atmosfera relaksu – atmosfera przyjazna eksploracji otoczenia i odprężenia na poziomie dostępnym osobom ciężko chorym i osłabionym, poprzez odpowiednią stymulację pojedynczych bodźców, lub jednego zmysłu oraz bodźcami połączonymi w różne scenariusze od podstawowych po bardzo złożone – powinna przynieść oczekiwane efekty.

Hosp.2Sala wyposażona jest w różne elementy odziaływujące na wszystkie zmysły: smaku, zapachu – poprzez zastosowanie emiterów i olejków do aromaterapii, słuchu – dzięki zestawom muzycznym z różnymi dźwiękami relaksacyjnymi, małymi instrumentami muzycznymi oraz musy do terapii dźwiękiem, wzroku – systemy świetlne UV i światłowodowe, różnego rodzaju projektory, kolumnę wodną, magiczne akwarium oraz dotyku poprzez zastosowanie elementów wibracyjnych pozwalających na stymulację różnych obszarów ciała, w tym czucia głębokiego, co wspomaga czucie własnego ciała, stabilizuje i wspiera priopriocepcję, działa wyciszająco, relaksująco, ale też w razie potrzeby stymulująco. Tego typu rozwiązania stosuje się obecnie w przypadku leczenia dzieci, natomiast po raz pierwszy w kraju zostanie zastosowane w przypadku osób starszych. W Sali mogą być obsługiwane osoby pod respiratorami, na wózkach inwalidzkich, z zanikami mięśni, porażeniem kończyn, po wypadkach, z chorobami neurodegeneracyjnymi i nowotworowymi.

Hosp.3Kolejnym ważnym i wyjątkowo potrzebnym dla miasta rozwiązaniem jest potrzeba poszerzenia opieki stacjonarnej dla osób wymagających opieki paliatywnej. Dotychczasowa baza łóżkowa w mieście jest daleko niewystarczająca. Kolejka osób oczekujących na przyjęcie do Hospicjum ciągle się wydłuża. Wielu chorych nadal cierpi z powodu braku możliwości otrzymania fachowej opieki …

Jest nadzieja na częściowe zmniejszenie narastającego problemu i zwiększenie łóżek hospicyjnych. Stowarzyszenie od trzech lat buduje Hospicjum Stacjonarne Dla Dzieci i Dorosłych w Poznaniu przy ulicy Engeströma 11, i obecnie trwają budowlane prace wykończeniowe. Będzie to pierwsze hospicjum stacjonarne dla dzieci w Wielkopolsce i pierwsze hospicjum stacjonarne w Polsce, gdzie profesjonalną opiekę medyczną u schyłku życia znajdą seniorzy, niezależnie od rodzaju choroby. W chwili obecnej do hospicjów stacjonarnych przyjmowani są zazwyczaj wyłącznie pacjenci dorośli w terminalnej fazie choroby nowotworowej. A przecież umiera się nie tylko na raka…

Hosp.4Marzy nam się miejsce - mówi dr Anna Jakrzewska-Sawińska – wypełnione ciepłem i światłem, przestronne i jasne. Miejsce, w którym nie będzie cierpienia. W którym każdy, którego czas się kończy, będzie mógł liczyć na opiekę medyczną o najwyższym standardzie. W którym będzie nowoczesny, profesjonalny sprzęt. W którym nigdy nie zabraknie czułej opieki, dobrego słowa i ludzi, którzy potrafią pokazać, jaki piękny jest świat. Które sprawi, że odchodzenie nie będzie już kojarzyć się z bólem…

Należy wyrazić nadzieję, że dzięki wsparciu społeczeństwa i darczyńcom, inwestycja zostanie oddana do użytku w najbliższym czasie.

Roman Szymański