Golden retriver wykrywa koronawirusa u seniorów?

Pokaa, pies rasy golden retriver zaledwie miesiąc po rozpoczęciu szkolenia w wykrywaniu COVID-19, objął stanowisko „pielęgniarza” w domu opieki w Alzacji we Francji. Zadaniem Pokaa jest sprawdzanie, czy mieszkańcy mają wirusa.

golden retriver

Jak podaje euronews Pokaa wykrywa wirusa wąchając szmatkę trzymaną pod pachą mieszkańca domu.

Do tej pory pies uzyskuje imponujące wyniki! To 100-procentowy wskaźniki skuteczności wykrywania COVID-19 u mieszkańców z objawami i 94 procent w przypadkach bezobjawowych.

- Jeśli Pokaa wykryje pozytywny wymaz, siada i czeka na badanie seniora – powiedziała euronews trenerka Pokaa, Christelle Schreiber. – Jeśli wykryje negatywny wymaz, szybko go zignoruje i wróci do mnie mówiąc tym samym, że nic tam nie ma – tłumaczy.

Gdy pies wykryje chorobę, przeprowadza się test PCR w celu potwierdzenia diagnozy, a pacjent jest izolowany od innych mieszkańców domu.

Co najważniejsze, Pokaa okazała się biegła w wykrywaniu wirusa do 48 godzin przed wykryciem go przez test CPR!

- Byliśmy w stanie zweryfikować, że osoby, które były negatywne 48 godzin przed testem PCR i zostały wykryte przez psa jako pozytywne, faktycznie miały pozytywny wynik testu PCR 48 godzin później – przyznał Alain Legrand, dyrektor stowarzyszenia Handi’chiens, w którym Pokaa przeszła szkolenie.

Psy są zwykle szkolone przez Handi’chiens, aby zapewnić pomoc i towarzystwo osobom niepełnosprawnym. Ale pandemia zainspirowała organizację charytatywną do dobrego wykorzystania węchu psa w walce z COVID-19.

- Wierzę, że nasze psy, będą ratować życie ludzi w takich instytucjach – powiedział Robert Kohler, dyrektor domu opieki La Roselière i prezes Handi’chiens. – Ludzie, którymi się opiekujemy, są delikatni, cierpią na wiele chorób i pomimo szczepionki nadal mogą być dotknięci wirusem. I właśnie tych ludzi musimy naprawdę chronić.

Źródło: euronews.com

Zdjęcie: pixabay