Farida dla Seniorów

DSC_3190Wyjątkowy koncert, wyjątkowej Faridy, miał miejsce w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Ugory. Włoska piosenkarka, dla której Polska jest obecnie drugą ojczyzną, bowiem mieszka obecnie w Poznaniu, w dniu 17 maja zaśpiewała dla podopiecznych DPS.

Farida – właściwie Concetta Gangi – urodziła się w Katanii pod koniec lat 40, jest znaną w Europie i na świecie piosenkarką pop, a uznanie w naszym kraju zdobyła dzięki Niemenowi. Czesław Wydrzycki Niemen poznał Faridę w 1970 r. na festiwalu we włoskim Contagiro i zaprosił do Polski na festiwal w Sopocie. Jeszcze podczas pobytu we Włoszech między Czesławem Niemenem a Faridą nawiązał się płomienny romans. Do Polski przyjechali już jako para, wywołując niemałe zainteresowanie opinii publicznej. Związek nie należał jednak do łatwych, ponieważ Farida była zamężna. Dzięki staraniom Czesława Niemena, artystka nagrała w Polsce płytę zatytułowaną ,,Farida”. Niemen i Farida tworzyli duet nie tylko w życiu, ale także i zawodowo, pojawiając się razem na różnych festiwalach i imprezach muzycznych. Pamiątką po tamtej krótkiej, lecz jakże fascynującej znajomości, jest piosenka wykonywana przez Faridę „Musica Magica”.

Wśród wielu utworów wykonywalnych na koncercie dla podopiecznych DPS, utwór ten znalazł wyjątkowe uznanie słuchaczy. Wszyscy byli pod dużym wrażeniem artystki, której interpretacje wszystkich utworów znalazły wyjątkowe wyrazu podziwu, a także wywołały u wielu zdumienie i zachwyt.

Fotorelacja nie jest w stanie oddać w pełni atmosfery koncertu, a tym bardziej wyjątkowości artystki, jej głosu i podejścia do słuchaczy. Koncert odbył się dzięki i na zaproszenie Krzysztofa Wodniczaka – Prezesa Polskiego Towarzystwa Autorów, Animatorów Kultury PTAAAK, członka Miejskiej Rady Seniorów, któremu za tak cenną inicjatywę należą się osobne słowa podziękowania.

Tekst i foto: Roman Szymański