FAKTY I MITY O SOCZEWKACH PROGRESYWNYCH

Przyczyną problemów z widzeniem, które zaczynają być odczuwalne zazwyczaj już po 40. roku życia może być naturalny proces starzenia się soczewki oka i zmniejszenie jej elastyczności. Prowadzi to do problemów z wyraźnym widzeniem przedmiotów znajdujących się blisko oczu, szczególnie przy słabym oświetleniu. Konieczne staje się wówczas albo stosowanie okularów do czytania, albo noszenie dwóch par okularów – jednych do bliży, drugich do dali. Innym rozwiązaniem są okulary progresywne, które zapewniają wyraźne widzenie na każdą odległość.

Obecnie oferowane soczewki progresywne zapewniają wysoki komfort użytkowania. Czasem jednak słyszy się na ich temat zniechęcające opinie, które powstały w dość odległych czasach, kiedy oferowane były pierwsze takie soczewki. Warto zatem skonfrontować posiadaną wiedzę ze stanem faktycznym.

Do okularów progresywnych trudno przywyknąć – MIT:

W dobie nowoczesnych konstrukcji soczewek progresywnych, stwierdzenie to jest nieprawdziwe. Zaawansowane technologie wykorzystane przy projektowaniu i produkcji soczewek progresywnych do minimum skracają czas przyzwyczajania się do nich. Aby wykonywanie codziennych czynności stało się przyjemnością, okulary progresywne powinny być dobrane i zamontowane zgodnie z indywidualnymi potrzebami użytkownika. Ponadto, niektórzy producenci soczewek progresywnych, np. JZO sp. z o.o. oferują je z pakietem Komfortowa Adaptacja, co oznacza, że w razie jakichkolwiek problemów z przyzwyczajeniem się do nich można wymienić je na okulary jednoogniskowe, dwuogniskowe lub progresywne o innej konstrukcji.

Okulary z soczewkami progresywnymi wyglądają jak zwykłe okulary korekcyjne – FAKT:

Na soczewce progresywnej nie widać linii podziału pomiędzy poszczególnymi obszarami korekcji. Z wyglądu okulary z soczewkami progresywnymi niczym nie różnią się od tych używanych powszechnie np. do czytania. Soczewki progresywne są wykonane z doskonałych materiałów i pokrywane powłokami antyrefleksyjnymi, które niwelują uciążliwe dla wzroku odblaski. Można je zamówić nie tylko w wersji bezbarwnej, ale również jako fotochromowe, polaryzacyjne lub barwione.

Soczewki progresywne nie korygują wszystkich wad wzroku – MIT:

Konstrukcja soczewek progresywnych umożliwia korekcję zróżnicowanych wad wzroku, takich jak: krótkowzroczność, dalekowzroczność lub astygmatyzm. Stosowanie tego typu soczewek zaleca się już w początkowych fazach prezbiopii. Należy obalić mit, że wady wzroku inne niż prezbiopia ograniczają możliwość noszenia soczewek progresywnych.

Do soczewek progresywnych można wybrać dowolne oprawy – FAKT:

Istnieje nieuzasadnione przekonanie, że okulary progresywne muszą mieć koniecznie duże oprawy.
W rzeczywistości personalizacja w doborze soczewek i zaawansowane technologie pozwalają na wybór niemal dowolnych opraw zgodnie z upodobaniami użytkownika.

Wszystkie soczewki progresywne są takie same – MIT:

Nie jest prawdą, że wszystkie soczewki progresywne są takie same. Współcześnie na rynku jest wiele konstrukcji soczewek progresywnych. Są one dostosowane do potrzeb nabywców: specyfiki wykonywanej pracy, wieku lub hobby. Takie soczewki jak Intuitiv® Plus Mio uwzględniają np. sposób patrzenia przez okulary odmienny dla osoby praworęcznej i leworęcznej oraz budowę gałki ocznej, która jest różna przy różnych wadach wzroku. Okulary progresywne są tworzone według indywidualnych parametrów zamawiającego.

 

Ceny okularów progresywnych są zróżnicowane – FAKT

Ceny okularów progresywnych zaczynają się od kilkuset złotych. Ich dokładna wartość zależy od rodzaju wybranych szkieł i ich materiału, wybranych opraw i kosztów montażu. Pamiętajmy jednak, że korzystając z okularów progresywnych – jedna para okularów zastępuje nam dwie, co po dokładnej kalkulacji zawsze rekompensuje poniesiony wydatek.