Drugi człowiek lekarstwem

książkaTechnologia i bogactwo nie są same w sobie dobre ani złe. Problem polega na tym, że sprawiają, iż jest nam łatwiej się rozleniwiać i popadać w osamotnienie. Musimy wykorzystać mądrość i inteligencję, by technologia i bogactwo były dla nas korzystne – twierdzi  Jeremi Howick, autor książki „Doktor TY”.

W jednym z badań grupa badaczy pod kierownictwem Carli Perissinotto przez sześć lat – od 2002 do 2008 roku – przyglądała się 1604 dorosłym mieszkańcom San Francisco. U osób samotnych występowało o ponad 10% większe ryzyko, że liczba codziennych czynności, które mogą wykonywać, się zmniejszy. Samotni mieli więcej problemów ruchowych oraz większe kłopoty z wchodzeniem po schodach. Co najbardziej uderzające, osoby samotne były obciążone większym ryzykiem wcześniejszej śmierci. W ciągu trwającego sześć lat badania zmarło 22,8% osób samotnych oraz 14,2% osób, które nie czuły się samotne.

Inne badanie na ponad 300 tysiącach osób wykazało, że dobre relacje towarzyskie mogą wydłużyć życie. Na początku badania uczestników zapytano, ilu mają bliskich członków rodziny i przyjaciół oraz jakiego wsparcia z ich strony doświadczają. Następnie przyglądano się tym osobom przez wiele lat. Wyniki były jednoznaczne: osoby mające wsparcie bliskich żyły przeciętnie pięć lat dłużej. Pięć lat to bardzo długo. Utrzymywanie dobrych relacji z bliskimi daje tyle korzyści, ile szkód przynosi palenie.

Te działania są naprawdę skuteczne. Możesz je wykorzystać do łagodzenia lekkiej i umiarkowanej depresji, a także do poprawy zdrowia i samopoczucia. Poza tym twoje życie będzie przyjemniejsze.

Dołącz do grupy dzielącej twoje zainteresowania

Jest tyle możliwości – od wspinaczki i śpiewu po grę w szachy i jedzenie sera. Przynależność do większości grup jest darmowa i łatwo do nich dołączyć, więc nie musisz tkwić w osamotnieniu. Jeśli znasz ludzi zajmujących się ważną dla ciebie sprawą, tym lepiej. Jak powiedział Martin Luther King: „Jeżeli nie znalazłeś niczego, za co jesteś gotów umrzeć, to nie jesteś gotowy do życia”. Aż taki radykalizm nie jest konieczny, ale prawdą jest, że przynależność do grupy, której działanie ma znaczenie, pomaga łagodzić stres, bo pozwala ci się skupić na czymś ważniejszym niż ty sam.

Zbliż się do członka rodziny

Zaproś kogoś na obiad, herbatę lub kolację albo po prostu zadzwoń. Jeśli nie masz w rodzinie nikogo, do kogo mógłbyś się zbliżyć, skontaktuj się z przyjacielem, a nawet z kimś z grupy, do której chcesz dołączyć! Można rzec, że w gruncie rzeczy wszyscy jesteśmy ze sobą spokrewnieni, jeśli sięgnie się dość daleko. W dzisiejszych czasach każdy z nas jest zajęty, więc ważne jest ustalenie terminu spotkania.
Mój kolega Iain Chalmers powiedział mi, że co czwartek jada lunch z trójką najlepszych przyjaciół. Te regularne spotkania wpisane są do ich kalendarzy. Ja też co tydzień spotykam się z przyjaciółmi, a mój przyjaciel Colin regularnie używa nawet specjalnej, zawierającej imiona wszystkich jego przyjaciół tabeli. Osobiście uważam, że to przesadna automatyzacja, ale zawsze jest mi miło, gdy do mnie zadzwoni, więc nie narzekam. Rzeczywiście, jeśli nie wpiszemy czegoś do kalendarza, to prawdopodobnie odłożymy to na później.

Pomóż komuś

W tym tygodniu zrób coś dla drugiego człowieka, nawet drobną rzecz. Odezwij się do przyjaciela, członka rodziny albo znajomego, któremu przydałby się kontakt z ludźmi. To sprawi, że świat stanie się zdrowszy i lepszy.
Źródło: „Doktor TY” Jeremi Howick

Zdjęcie;pixabay