Dla zdrowia – Kotlina Kłodzka

fot-1 fot-2 fot-3 fot-4 fot-5Kotlina Kłodzka od lat stanowi atrakcyjne miejsce do zwiedzania, a także spędzenia urlopowego wypoczynku. Przyłączona do Polski po II Wojnie Światowej, należy do miejsc o wyjątkowym charakterze. Historia była dla regionu burzliwa, bowiem, na przestrzeni wieków, rejon nie ustrzegł się od wielu działań wojennych. Oprócz religijnych wojen husyckich, na terenie Ziemi Kłodzkiej ścierały się w różnych czasach wojska polskie, czeskie, pruskie, austriackie, niemieckie. Stąd liczne warownie, twierdze, zamki i wieże rycerskie budowane w strategicznych miejscach, które warte są odwiedzenia. Jednak tym razem przedstawiamy Kotlinę Kłodzką od strony zdrowotnej. Region słynie z urokliwych górskich miasteczek, czystego powietrza, szlaków turystycznych i leczniczej wody mineralnej. Miedzy innymi dlatego, powstały tutaj liczne i słynne w całej Polsce uzdrowiska.
Na terenie Kotliny Kłodzkiej leży pięć uzdrowisk, w których zlokalizowane jest dwadzieścia sześć sanatoriów i kilka szpitali uzdrowiskowo – rehabilitacyjnych. Te liczby świadczą o wyjątkowych walorach zdrowotnych i wypoczynkowych regionu, skupionych na stosunkowo małej przestrzeni, co ułatwia zwiedzanie i poznawanie tego obszaru Polski. Warto zatem się zastanowić, czy nie warto wybrać się w ten region celem podreperowania zdrowia, z możliwością jednoczesnego poznania wielu atrakcji Kotliny Kłodzkiej. A jakie choroby są tu leczone?

Kudowa Zdrój – miasto uzdrowiskowo – turystyczne o charakterze uzdrowiska podgórskiego. W okresie międzywojennym było to jedno z największych uzdrowisk sudeckich. Było tu wielu znakomitych gości, a wśród nich: król pruski Wilhelm III, pruski feldmarszałek hr. Helmut von Moltke, sir Winston Churchill.

Podstawę leczenia stanowią wody mineralne, służące do kuracji pitnej i kąpielowej. Dodatkowym czynnikiem moderującym są zwarte obszary leśne (przewaga drzewostanu świerkowego, sosnowego i bukowego). Podstawowym bogactwem uzdrowiska są naturalne źródła wód mineralnych. Leczy się tu m.in.: choroby układu krwiotwórczego (niedokrwistość); choroby ortopedyczno – urazowe (stany po urazach ortopedycznych, wady postawy, schorzenia narządu ruchu); choroby układu krążenia (nadciśnienie tętnicze, miażdżyca tętnic wieńcowych serca, zmiany zwyrodnieniowe i pozapalne mięśnia sercowego, stany po zawale, stany po operacjach zastawek); choroby reumatologiczne (reumatoidalne zapalenie stawów, reumatyzm tkanek miękkich, choroba zwyrodnieniowa stawów, choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa); choroby przewodu pokarmowego (celiakia), otyłość, nadczynność tarczycy. Właściwości klimatu pływają bardzo korzystnie na szereg procesów ustrojowych: krążenie krwi, oddychanie i trawienie, sprawność układu mięśniowego i nerwowego.

Polanica Zdrój – znane uzdrowisko, które status uzdrowiska otrzymało 200 lat temu. Stad pochodzi m.in. uznana woda mineralna „Wielka Pieniawa” oraz „Staropolanka”. W Polanicy leczy się m.in. choroby kardiologiczne (zmiany zwyrodnieniowe mięśnia sercowego, choroba wieńcowa serca, nadciśnienie tętnicze); choroby gastrologiczne (choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, stany zapalne pęcherzyka żółciowego i trzustki, nieżyty żołądka i jelit); choroby narządu ruchu…

Duszniki Zdrój – uzdrowisko z czterema źródłami wód zmineralizowanych, położonych na znacznych głębokościach, zawierających dużą ilość związków sodu i wapnia z obfitością dwutlenku węgla i żelaza. Leczy się tu m.in.: schorzenia kardiologiczne (choroba niedokrwienna serca, stany po zawale serca, miażdżyca zarostowa tętnic kończyn dolnych); gastrologiczne (choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, schorzenia wątroby i jelit); pulmonologiczne (chroniczne i alergiczne schorzenia dróg oddechowych); ginekologiczne (niepłodność); schorzenia narządu ruchu i osteoporozę. To właśnie w Dusznikach w 1826 r. przebywał i koncertował Fryderyk Chopin.

Lądek Zdrój – posiadający status uzdrowiska górskiego. Podstawowym tworzywem uzdrowiskowym Lądka – Zdroju są naturalne wody mineralne: termalne, fluorkowe, siarczkowo – siarko – wodorowe, radoczynne. W uzdrowisku eksploatuje się siedem źródeł wód leczniczych, z czego sześć wypływających naturalnie i jedno z odwiertu. Leczy tu się m.in.: choroby ortopedyczno – urazowe, choroby reumatologiczne, choroby skóry, choroby kobiece, choroby górnych i dolnych dróg oddechowych, choroby układu nerwowego, choroby endokrynologiczne (niepłodność męska, ando- i menopauza); choroby naczyń obwodowych, osteoporozę, cukrzycę, niektóre choroby zawodowe, schorzenia geriatryczne…

 

 

Długopole Zdrój – niewielkie uzdrowisko położone niedaleko Bystrzycy Kłodzkiej, którego specjalizacją leczniczą jest: leczenie chorób wątroby (m.in.: stany po zapaleniu wirusowym, marskość, przewlekłe zapalenia). Terapia chorób przewodu pokarmowego obejmuje choroby trzustki, nieżyty niedokwaśne żołądka, zaburzenia funkcji pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych. Wysoką skuteczność odnotowuje się w leczeniu pacjentów z cukrzycą, hiperlipidemią, dną moczanową. Do Długopola – Zdroju kierowani są również pacjenci z chorobami układu krążenia. Leczy się tu m.in.: miażdżycę tętnic, żylaki kończyn, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia krążenia obwodowego, stany po przebytym zakrzepowym zapaleniu żył i przewlekłą chorobę niedokrwienną serca.

 

 

Kotlina Kłodzka jest wyjątkowym regionem położonym w południowo – zachodniej Polsce. Duża baza noclegowa, możliwość wykupienia wszelkich zabiegów w sanatoriach (jeżeli nie posiadamy skierowania z NFZ), i specyficzny mikroklimat wszystkich miejscowości, zapewnia spędzenie czasu w niepowtarzalnej atmosferze i warunkach, gwarantujących poprawę zdrowia, tak fizycznego, jak i psychicznego…

 

Tekst i foto: Roman Szymański