Dbania o zdrowie trzeba się nauczyć

Stowarzyszenie My50+ (wydawca My60+) zorganizowało w Klubie Raszyn spotkanie pt. ,,Jak odzyskać wigor i energię. Cztery kroki do odzyskania zdrowia”. Anna Pełczyńska-Kuntze i Agnieszka Jaroszewska, autorki projektu Akademia Zdrowia opowiedziały w jaki sposób należy się odżywiać, by nie opuszczały nas siły i dobre samopoczucie.

70372441_2687866457937369_1957887247340535808_n

– Dziś szczególnie wiedza o tym, jak należy o siebie dbać i jak obsługiwać swój organizm jest niezbędna – mówią Anna Pełczyńska-Kuntze i Agnieszka Jaroszewska. – Niestety, okazuje się, że świadomość społeczna w tym obszarze pozostaje niewystarczająca. Ludzie błądzą w nadmiarze wiedzy, publikacji i sprzecznych doniesień. Często sięgają po suplementy, ale czasem robią to nieumiejętnie i nie osiągają zamierzonych efektów. Poszukując rozwiązań problemów swoich lub swoich bliskich, chodzą od drzwi do drzwi specjalistów, wydając mnóstwo pieniędzy. A doświadczenia pokoleń i zwykła logika podpowiadają, że lepiej jest zapobiegać chorobom niż je leczyć. Nie jest tajemnicą, że dzięki profilaktyce można uniknąć związanego z chorobami cierpienia, niepełnosprawności, a także przedwczesnej śmierci. Potwierdzają to zgodnie osoby z grona medycyny akademickiej, naturoterapeuci i dietetycy.

Co jest kluczem do skutecznej profilaktyki zdrowotnej?

– Lekarze podkreślają, że jest nim przede wszystkim wysoka świadomość społeczna dotycząca zdrowia i unikanie czynników sprzyjających zachorowaniu. Ale jak to zrobić, skoro żyjemy w czasach zanieczyszczeń, przetworzonej żywności, narażeni na wszechobecny stres. Stąd też wśród pasjonatów zdrowego stylu życia narodził się pomysł usystematyzowania tej wiedzy, zebrania w pigułkę i przekazania osobom poszukującym konkretnych informacji w możliwie najbardziej zrozumiały sposób. Powstały w ten sposób Akademie Zdrowia. Jest to cykl bezpłatnych spotkań organizowanych przez osoby z różnych dziedzin zajmujących się zawodowo profilaktyką zdrowotną. Profilaktyka to dziedzina, która domaga się rozwoju – zdrowie bowiem jest wskazywane jako najważniejsza wartość w badaniach społecznych.

Jak zatem odpowiednio dbać o zdrowie?

– Powinniśmy to robić umiejętnie, łącząc wiedzę z zakresu odpowiedniego żywienia i wspomagając się naturalnymi składnikami, takimi jak zioła czy przyprawy, ewentualnie stosując wspierające produkty posiadające odpowiednie certyfikaty i badania kliniczne. Żywność na naszych straganach i w sklepach jest obecnie zubożona w kontekście zawartości składników odżywczych, takich jak minerały i witaminy, co związane jest z jej masową produkcją i naciskiem na ilość, nie jakość. Ludzie są niedożywnieni, choć na ulicach obserwujemy wiele osób z nadwagą. Brakuje im jednak podstawowych składników w komórkach ciała, tkankach i narządach, stąd też coraz częściej chorują. Dotyczy to również dzieci. Długotrwałe niedobory mogą mieć wiele konsekwencji groźnych dla zdrowia. Zwracamy szczególną uwagę na jelita i odbudowę tego odcinka przewodu pokarmowego. Często po jego naprawie znikają istniejące problemy i dolegliwości. Drogą do zdrowia jest robienie w naszym organizmie regularnych porządków. Podobnie jak co jakiś czas sprzątamy gruntownie nasz dom lub garaż, aby pozbyć się niepotrzebnych rzeczy, tak samo posprzątać powinniśmy w swoim wnętrzu. Coraz więcej osób poinformowanych jest o konieczności oczyszczania organizmu przynajmniej raz w roku. Mnóstwo ludzi sięga po kuracje przeciwpasożytnicze nie wiedząc, że bez odpowiedniego przygotowania organizmu, przywrócenia właściwego Ph, odblokowania głównych filtrów – nerek, wątroby i jelit, oczyszczenia i regeneracji jelit kuracje te są nieefektywne, powodują różne dolegliwości związane z nagłym uwalnianiem toksyn. Dlatego na Akademiach uczymy także mądrego oczyszczania. Za naszymi poradami stoją lata nauki, wiedzy i doświadczeń, którymi możemy i chcemy się dzielić.

W jaki sposób można dołączyć do Akademii Zdrowia?

– Z radością witamy w naszym gronie osoby, które ufają nam i razem z nami osiągają sukcesy zdrowotne w postaci większej ilości energii, utraty wagi i lepszego samopoczucia. Każda historia pokazuje nam, że to, co robimy ma olbrzymie znaczenie i sens. Jesteśmy też szczęśliwe, gdy nasze grono poszerza się o kolejnego specjalistę, który skłonny jest podzielić się swoją wiedzą i tak, jak my, ma misję szerzenia profilaktyki zdrowotnej. Zapraszamy serdecznie do kontaktu osoby zainteresowane zdrowiem lub współpracą. Nasze spotkania, godziny i lokalizacje można śledzić na stronie www.akademiezdrowia.pl

70278422_2687866437937371_3723669970559696896_n

 

 

Tekst i fot. Anna Dolska