Biblioteka Raczyńskich zaprasza na wydarzenia on-line

Biblioteka Raczyńskich zaprasza na wydarzenia on-line.

Biblioteka Raczyńskich

Wileńskie ścieżki poetów

Kiedy kojarzymy słowa: Wilno i poeci, to przychodzą nam na myśl przede wszystkim dwa nazwiska: Adam Mickiewicz i Czesław Miłosz. Ale warto też opowiedzieć dzieje tamtejszych miłości Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, wspomnieć o odwiedzinach nad Wilią sławnej Iłły. Wileńskie ścieżki poetów to również wędrówki śladami Józefa I. Kraszewskiego, Światopełka Karpińskiego, Władysława Syrokomli, ale to też słynna grupa literacka „Żagary” związana ze środowiskiem akademickim Uniwersytetu Stefana Batorego. A czy nie należy zapoznać się z tymi żyjącymi współcześnie? Można wymieniać jednym tchem: Romuald Mieczkowski, Alicja Rybałko. Na poetycką opowieść o poetach snutą dróżkami wzdłuż Wilenki i nad Wilią zaprasza autorka książek o tematyce kresowej, Katarzyna Węglicka.

8 sierpnia (sobota), godz. 12.00

taras Biblioteki Raczyńskich

CZYTATY 4 kąty: trójkąty i kwadraty na okrągło

Po przerwie wracającą CZYTATY, których tegoroczna edycja skupia się na zagadnieniach nauk przyrodniczych i ścisłych. Czy dookoła nas dużo jest matematyki? Czy patrząc przez prostokątne okno widzimy trójkątną wieżę? Razem z edukatorami z MathRiders będziemy poszukiwać figur geometrycznych w naszym otoczeniu oraz rozwiązywać matematyczne zagadki. Wstęp wolny, obowiązują zapisy na adres zapisy@bracz.edu.pl (prosimy o podanie danych dzieci i opiekunów biorących udział w wydarzeniu). Zapisy rozpoczynamy 27 lipca. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

22 sierpnia (sobota), godz. 12.00

taras Biblioteki Raczyńskich

CZYTATY 4 łapy: w pustyni

Jakie zwierzęta zamieszkują egzotyczne kraje? Czy mogłyby żyć w Polsce? Jak je chronić i na czym polega praca ogrodu zoologicznego? Opowie o tym Remigiusz Koziński, kierownik działu edukacji i promocji poznańskiego ZOO oraz autor popularnonaukowej książki „Życie zwierząt”. Wstęp wolny, obowiązują zapisy na adres zapisy@bracz.edu.pl (prosimy o podanie danych dzieci i opiekunów biorących udział w wydarzeniu). Zapisy rozpoczynamy 8 sierpnia. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

22 sierpnia (sobota), godz. 13.00

wydarzenie online

Lato z Muzeum Sienkiewicza. W to mi graj! Usłyszmy Sienkiewicza

Harfa i lutnia, skrzypce i fortepian, djembe i tam-tam, bałabajka i teorban, flet i kij deszczowy – dźwięki tych instrumentów muzycznych brzmią w twórczości Sienkiewicza. Podczas licznych podróży pisarz z fascynacją przyglądał się egzotycznym ludom, przysłuchując się granej przez nich muzyce. Jak wyglądały i jakie dźwięki wydawały? Tego dowiedzą się uczestnicy spotkania online, podczas którego opowiemy o życiu i twórczości Sienkiewicza w formie ilustrowanego teatru kamishibai.

Wydarzenie dostępne na kanałach Biblioteki Raczyńskich:

https://www.facebook.com/muzeumliterackie.henrykasienkiewicza

https://www.youtube.com/c/BibliotekaRaczynskich1829

26 sierpnia (środa), godz. 16.00

wydarzenie online

Tajemnice Iłły

Kolejne spotkanie online z Iłłą opierać się będzie na książce Iłłakowiczówny zatytułowanej „Niewczesne wynurzenia”. Książka ta, zawierająca m.in. korespondencje, wspomnienia, przemówienia, eseje i gawędy, jest niezwykłym źródłem informacji o różnych etapach życia oraz nie tylko literackich problemach Iłły. Zapraszamy do wspólnego odrywania tajemnic Iłły online.

Wydarzenie dostępne na kanałach Biblioteki Raczyńskich:

https://www.facebook.com/mieszkaniepracownia.kazimieryillakowiczowny

https://www.youtube.com/c/BibliotekaRaczynskich1829

29 sierpnia (sobota), godz. 12.00

taras Biblioteki Raczyńskich

CZYTATY 4 pory roku

Czym różni się aparat fotograficzny, który dostał kiedyś Mikołajek od aparatu z współczesnego telefonu? Na co należy zwracać uwagę robiąc zdjęcia? Czy zawsze wokół nas jest coś, co warto sfotografować? Zapraszamy na spotkanie z podróżnikiem i fotografem Tomaszem Siudą, który opowie o swojej pracy i podczas miniwarsztatów zdradzi kilka tajemnic fotografii. Prosimy o zabranie telefonów komórkowych. Wstęp wolny, obowiązują zapisy na adres zapisy@bracz.edu.pl (prosimy o podanie danych dzieci i opiekunów biorących udział w wydarzeniu). Zapisy rozpoczynamy 22 sierpnia. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

29 sierpnia (sobota), godz. 13.00

wydarzenie online

Pocztówka pod pseudonimem – mała karta, wielka sztuka i Henryk Sienkiewicz. Oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej Trójkąty miłosne u Sienkiewicza. Odsłona I – „Pan Wołodyjowski”

Kto wymyślił nazwę „pocztówka”? Był to pewien człowiek, który ukrył się pod pseudonimem „Marja B.” i wziął udział w organizowanym w 1900 roku konkursie na określenie dla karty pocztowej. Tajemniczy autor to najprawdopodobniej Henryk Sienkiewicz! Okres, gdy tworzył autor Trylogii możemy nazwać złotym wiekiem pocztówek, które szybko stały się doskonałą alternatywą dla długich listów. Nie dość, że pisano je błyskawicznie, nadsyłając ważne informacje, pozdrowienia, a nawet wyznania miłości z najodleglejszych zakątków świata, to w dodatku ich przednia strona dawała przestrzeń do drukowania małych arcydzieł sztuki. Piotr Stachiewicz, Jan Styka, Juliusz Kossak – to tylko kilka nazwisk wybitnych malarzy, których reprodukcje znalazły się na kartkach pocztowych. Podczas oprowadzania opowiemy o historii pocztówki, fenomenie jej popularności, a przede wszystkim o pocztówkach związanych z twórczością Henryka Sienkiewicza, które zalewały rynek, stanowiąc formę reklamy utworów noblisty na taką skalę, że zaczęto je nazywać „kwowadiskami” i „potopówkami”. Projekt dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

Wydarzenie dostępne na kanałach Biblioteki Raczyńskich:

https://www.facebook.com/muzeumliterackie.henrykasienkiewicza

https://www.youtube.com/c/BibliotekaRaczynskich1829