Biblioteka Raczyńskich zaprasza na spotkania

Przed nami marzec! Czas, gdy wracają wyczekiwane przez małych czytelników CZYTATY. Czas,  gdy w Bibliotece będzie zielono i irlandzko, ale także poznańsko, bo marzec to tradycyjnie czas, gdy wybierane są najlepsze książki o Poznaniu.

Warto zajrzeć do  filii – Filii 4, która od 4 marca zaprasza Czytelników po remoncie, ale także tych placówek, które szykują  dla czytelników spotkania z podróżnikami.  Jak zawsze  pod koniec marca  Biblioteka Raczyńskich zaprasza też na spotkanie z kulturą antyczną, w tym razem bohaterem będzie Apulejusz i jego „Metamorfozy”.   Szczegółowe kalendarium:  http://www.bracz.edu.pl/events/2020-03/

 Szczegóły najbliższych wydarzeń:

 3 marca (wtorek) godz. 18.00, Galeria Atanazego (wejście od Al. Marcinkowskiego 23)

Nowoczesność i modernizacja. Cyryl Ratajski z perspektywy współczesnych

W 145. rocznicę urodzin Cyryla Ratajskiego przypomnimy rolę, którą odegrał nie tylko w historii Poznania. Dr hab. Olaf Bergmann wygłosi wykład „Cyryl Ratajski – prezydent Poznania i wybitny przedstawiciel kolejnego pokolenia wielkopolskich organiczników”, będący m.in. podsumowaniem ekspozycji

o Ratajskim prezentowanej w Muzeum Literackim Henryka Sienkiewicza , a kuratorka wystawy Maria Niestrawska zaprezentuje wystawowy katalog, który właśnie ukazuje się nakładem Biblioteki Raczyńskich.

4 marca (środa) godz. 17.30, Filia 4, ul. Lodowa 4

Spotkanie o naszym fyrtlu z Jerzym Borowczykiem i Piotrem Kordubą redaktorami Kroniki Miasta Poznania o ul. Głogowskiej

Po remoncie zapraszamy do Filii 4. Na czytelników, w zmodernizowanej, ale zachowującej swój klimat Filii czeka ponad 60 tysięcy zbiorów. W dniu uroczystego otwarcia zapraszamy na spotkanie z prof. Jerzym Borowczykiem i prof. Piotrem Kordubą, redaktorami Kroniki Miasta Poznania poświęconej ulicy Głogowskiej, którzy opowiedzą o tym, co najważniejsze i najciekawsze w łazarskim fyrtlu.

6 marca (piątek) godz. 16.00, Mieszkanie-Pracownia Kazimiery Iłłakowiczówny, ul. Gajowa 4/8

Na imieninach u Iłły. W kuluarach – artyści, urzędnicy i politycy w życiu Iłły

Z okazji imienin Kazimiery zapraszamy na opowieść o życiu towarzyskim Iłłakowiczówny. Powiemy

o kręgach towarzyskich, w jakich obracała się Iłła, przytoczymy anegdoty o organizowanych przez nią przyjęciach, nazywanych jourami, a także wspomnimy o jej licznych strojach, które zawsze były idealnie dostosowane do okazji. Wstęp bezpłatny. Obowiązują zapisy e-mailowe: illa@bracz.edu.pl

lub telefoniczne: 61 852 89 71.

7 marca (sobota) godz. 12.00, Galeria Atanazego (wejście od Al. Marcinkowskiego 23)

Czytaty 4 łapy… i w puszczy

Cykl spotkań dla dzieci i dorosłych, którym książki otwierają wyobraźnię powraca! W tym roku przewodnikiem po świecie przyrody, techniki i sztuki będzie cyfra 4, bo to już czwarta edycja CZYTATÓW. Na początek 4 łapy i spotkanie z leśnikami, którzy opowiedzą o polskiej puszczy i zamieszkujących ja zwierzętach. Nie zabraknie też zagadek oraz działań plastycznych.

 7 marca (sobota) godz. 13.00, Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza, Stary Rynek 84

Powtórka przed… – zajęcia dla maturzystów: Tendencje literackie w dwudziestoleciu międzywojennym

Matura zbliża się wielkimi krokami. Wszystkich maturzystów, którzy mają już dosyć przeglądania podręczników zapraszamy na cykl spotkań, dzięki którym usystematyzują swoją wiedzę z języka polskiego. Zajęcia poprowadzi Krzysztof Witczak. Zapisy: muzeumhs@bracz.edu.pl lub rezerwacja.muzeumhs@bracz.edu.pl, telefoniczne: 61 852 89 71. Wykład jest częścią bezpłatnego zwiedzania muzeum w ramach biletu „wstęp wolny”.

Biblioteka Raczyńskich Cyryl Ratajski

Biblioteka Raczyńskich Cyryl Ratajski