Bezpłatna sterylizacja i kastracja zwierząt

Mieszkańcy Poznania mogą za darmo wykastrować lub wysterylizować kota i psa. Zabiegi będą wykonywane w ramach Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt w Poznaniu na rok 2021.

pies i kot

Miasto Poznań już po raz drugi wychodzi naprzeciw potrzebom właścicieli czworonogów. W 2020 r. z zabiegu bezpłatnej kastracji i sterylizacji skorzystało 238 psów i 514 kotów.

W 2021 r. usługę na rzecz mieszkańców świadczą gabinety weterynaryjne wyłonione w drodze przetargu:

  • Przychodnia Weterynaryjna Piotr Dąbrowski – ul. Jugosłowiańska 13 (tel. 61 843 45 83),
  • Przychodnia Weterynaryjna Bartosz Wartecki, Krystyna Śliwa – ul. Roślinna 1C (tel. 669 003 212),
  • Gabinet Weterynaryjny Vet – Help Natalia Maria Busłowicz – ul. Brzozowa 1 (tel. 512 447 882).

Aby umówić się na wizytę, należy skontaktować się bezpośrednio z wybraną placówką.

Kto może skorzystać z usługi?

Zabiegi kastracji i sterylizacji zwierząt są finansowane w 100 proc. z budżetu miasta. O skorzystanie z nich mogą ubiegać się osoby, które zamieszkują na terenie Poznania i płacą podatki w naszym mieście (dotyczy to także mieszkańców, korzystających z zasiłku socjalnego, będącego jedynym źródłem dochodu lub posiadających status studenta poznańskiej uczelni).

Jeden właściciel może skorzystać rocznie z dofinansowania na kastrację lub sterylizację dwóch zwierząt. Czworonóg, który zostanie poddany zabiegowi, musi być zaczipowany (elektronicznego oznakowania można dokonać bezpośrednio przed zabiegiem w gabinecie weterynaryjnym – znakowanie jest bezpłatne). W przypadku psa konieczne jest także aktualne zaświadczenie, że był on poddany szczepieniu przeciwko wściekliźnie.

Akcja bezpłatnej kastracji i sterylizacji zwierząt będzie prowadzona do wyczerpania środków przewidzianych na ten cel w budżecie miasta i ujętych w programie opieki.

Szczegóły na temat tego, jak bezpłatnie wykastrować lub wysterylizować zwierzęta domowe dostępne są w zakładce na wortalu Gospodarki Komunalnej.

Informacji udzielają także pracownicy Usług Komunalnych – tel. 61 846 29 01

oraz Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Poznania – tel. 61 878 41 76 lub 61 878 15 00.

Dlaczego zabieg jest tak potrzebny?

Jak zauważają eksperci, kastracja kotów i kotek, a także psów i suczek jest ważna z kilku powodów. Niewątpliwą zaletą tych zabiegów jest przeciwdziałanie rozmnażaniu zwierząt i realny wpływ na ograniczanie ich bezdomności. W polskich schroniskach na domy czeka ciągle ponad 100 tysięcy psów i kotów. W poznańskim Schronisku dla zwierząt pod koniec roku przebywało blisko 200 kotów i 100 psów.

Zalety zabiegu można też rozpatrywać w kwestii zdrowotnej. Wczesna kastracja suk i kotek zmniejsza ryzyko wystąpienia hormonozależnych nowotworów listwy mlecznej oraz nowotworów dróg rodnych. Całkowicie eliminuje kłopotliwe – zarówno dla opiekuna, jak i samej kotki – rujki, a u suczek ciąże urojone. U kocich samców ogranicza natomiast znaczenie moczem otoczenia, dalekie wędrówki, a także walki kocurów – co zmniejsza rozprzestrzenianie się kocich chorób zakaźnych. W przypadku kotów zabieg kastracji eliminuje możliwość wystąpienia nowotworów jąder i wielu chorób hormonozależnych, np. dermatologicznych.

Źródło: poznan.pl

Zdjęcie: pixabay