Bezpieczeństwo seniorów

komendaKomenda Miejska Policji w Poznaniu aktywnie włącza się we wszelkie przedsięwzięcia związane z bezpieczeństwem osób starszych w Poznaniu. Tym razem Wydział Prewencji Komendy Miejskiej, we współudziale z Wydziałem Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Urzędu Miasta, Centrum Inicjatyw Senioralnych, Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego oraz Fundacji „Senior Active, zorganizował Konferencję dla Seniorów pod tytułem „KTO, JAK NIE TY?”

Jest to kontynuacja działań powołanej w ubiegłym roku Poznańskiej Akademii Bezpieczeństwa, która na stałe wpisuje się w poznańską rzeczywistość. O tym, że wszelkie  inicjatywy mają sens, nie trzeba nikogo przekonywać. Potwierdza to niestety smutna statystyka różnorodnych ataków na osoby starsze. Mimo wszelkich działań prewencyjnych seniorzy nadal stają się ofiarami bezwzględnych przestępców żerujących na nieświadomości osób w starszym wieku, którzy  w trosce o najbliższych, pełni ufności i jednocześnie posiadanej wrażliwości na wszelkie przejawy chęci niesienia pomocy, stają się ofiarami. I o tym, jak ważna jest edukacja seniorów i postępowanie w przypadku próby ataku na seniora, między innymi mówiono w siedzibie Komendy Miejskiej. W spotkaniu z seniorami udział wziął Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Poznaniu mł. insp. Adam Kachel, Dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Urzędu Miasta Poznania Hieronim Węclewski, Przedstawiciel Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu Magdalena Krysińska – Sowa, Zastępca Dyrektora Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Delegatura w Poznaniu Agnieszka Ciucias, Dyrektor Dziennego Domu Opieki Medycznej w Poznaniu „Senior Active” Marta Bogusz – Czerniewicz, przedstawiciel Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego Krzysztof Piekarek oraz policjanci.

 

Liczny udział seniorów w Konferencji jest potwierdzeniem, że tego typu działania uwrażliwiające zarówno seniorów, jak i otoczenie na wszelkie zagrożenia czyhające z różnych stron, powinny wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa i jednocześnie uniemożliwić, a przynajmniej zmniejszyć ilość wszelkich ataków na osoby w starszym wieku. Każdy z uczestników konferencji otrzymał dodatkowo upominek umożliwiający być widocznym po zmierzchu w postaci kamizelki, elementów odblaskowych, apteczki pierwszej pomocy oraz informatory o zagrożeniach.

 

 

Tekst i zdjęcia: Roman Szymański