Badania na obecność COVID-19 w DPS-ach w Wielkopolsce

Badania na obecność COVID-19 w DPS-ach w Wielkopolsce. Wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk poinformował o zakończeniu dwutygodniowych działań związanych z przeprowadzaniem testów na obecność zakażenia COVID-19 wśród mieszkańców i pracowników domów pomocy społecznej w Wielkopolsce. Wykonano łącznie 8328 testów, z czego do tej pory jedynie 3 potwierdziły zakażenie.

Badania zostały przeprowadzone we wszystkich 63 domach prowadzonych przez samorządy.

Akcja, w którą zaangażowane były Wojska Obrony Terytorialnej i sanepid, trwała od 6 do 20 maja. Wojewoda Łukasz Mikołajczyk podczas konferencji prasowej poinformował o szczegółach prowadzonej akcji oraz omówił działania ochronne. W części DPS-ów został wprowadzony rotacyjny system pracy.

Łukasz Mikołajczak

- W jednym z domów w powiecie ostrzeszowskim w taki sposób udało się zapobiec zakażeniu koronawirusem, ponieważ pracownik przed podjęciem pracy uzyskał wynik dodatki i nie miał kontaktu z mieszkańcami – tłumaczył wojewoda Łukasz Mikołajczyk.

DPS-y zostały wsparte również dodatkowymi środkami finansowymi – łączna kwota to ponad 700 tys. zł. na bieżące działania – oraz środkami ochrony osobistej, Do placówek trafiło między innymi: 185 tys. maseczek, 103 tys. rękawiczek, 6,5 tys. przyłbic czy ponad 10 tys. litrów płynów do dezynfekcji.

Obecnie w kwarantannie/częściowej kwarantannie (nałożonej na niektóre budynki domu) znajdują się 2 wielkopolskie DPS-y (DPS Kalisz, DPS Sielska w Poznaniu). W kwarantannie na 6426 miejsc w DPS ogółem znajduje się obecnie 164 mieszkańców (2,5% ogółu).  Dwa tygodnie temu kwarantanna została zdjęta z DPS w Pleszewie. Obecnie zakażonych jest łącznie 46 mieszkańców DPS-ów w Wielkopolsce. – Sytuację w placówkach można określić jako stabilną. Do DPS-u w Kaliszu wracają kolejni ozdrowieńcy. Obecnie jest ich 51 – dodał wojewoda.

Roman Szymański