Akademia Neuroportu – trening mózgu

Pracując  na co dzień w Ośrodku Rehabilitacji Neurologicznej i Senioralnej Neuroport  z osobami po wypadkach, ciężkich operacjach ortopedycznych, po udarach mózgu, widzimy jak wiele trudności napotykają zarówno chorzy jak i ich rodziny, starając się powrócić, na tyle na ile to możliwe, do życia sprzed choroby. Oprócz fachowej pomocy brakuje im często podstawowej wiedzy jak poradzić sobie z problemami chorego tym bardziej, że na ogół choroba i niepełnosprawność pojawiają się nagle i nie ma czasu na przygotowanie się do tej nieoczekiwanej, nowej, trudnej sytuacji.
Specjaliści Ośrodka Rehabilitacji Neurologicznej Senioralnej Neuroport – rehabilitanci, terapeuci zajęciowi, neurologopedzi,  wychodząc naprzeciw potrzebom pacjentów i ich rodzin lub, opiekunów, stworzyli Akademię Neuroportu.
To cykl wykładów i warsztatów praktycznych dostarczających wiedzy i umiejętności pozwalających zorganizować właściwą opiekę nad chorymi: po udarach mózgu, wypadkach i urazach, operacjach ortpedycznych, onkologicznych, w chorobach neurodegeneracyjnych, po wybudzeniu z długotrwałej śpiączki.

Spotkania Akademii Neuroportu odbywają się raz w miesiącu, są ogólnodostępne i bezpłatne. Deklarując uczestnictwo trzeba się tylko zarejestrować.

Comiesięczne spotkania poświęcone są konkretnym tematom i będą dotyczyć rehabilitacji i opieki oraz skutecznej komunikacji z pacjentami po udarze mózgu, z chorobą Parkinsona, stwardnieniem rozsianym. Kolejne spotkania obejmować będą potrzeby osób po operacjach ortopedycznych, w szczególności sposoby usprawniania seniorów po zabiegach wszczepienia endoprotez biodra.

Korzystając z bogatej wiedzy, doświadczenia rehabilitantów ale także unikatowego wyposażenia Neuroportu w najnowocześniejsze urządzenia, odbędzie się spotkanie poświęcone roli robotyki i sztucznej inteligencji w skutecznej i efektywnej rehabilitacji pacjentów. To całkowicie nowa dziedzina w rehabilitacji, a Neuroport jest wiodącą placówką w Wielkopolsce jeśli chodzi o wyposażenie w urządzenia do prowadzenia tego typu rehabilitacji.

Poważnym wyzwaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa seniorom w codziennym życiu,  w szczególności profilaktyka upadków, które są przyczyną złamań, urazów, a ze względu na zaawansowany wiek seniorów, mogą skutkować długotrwałą niepełnosprawnością. Te problemy także będą tematem wykładów i warsztatów w Akademii Neuroportu.

Kiedy w rodzinie jest senior, który ze względu na podeszły wiek, stan zdrowia wymaga stałej opieki, jego bliscy stają przed trudnym dylematem jak tę najlepszą opiekę zapewnić. Często jedynym wyjściem jest umieszczenie osoby bliskiej w wyspecjalizowanej placówce. To jednak jest bardzo trudna decyzja wywołująca moralne wątpliwości u osób najbliższych. Dlatego w Akademii Neuroportu zaplanowane są spotkania z psychologiem, który pomoże osobom zainteresowanym zmierzyć się z tym trudnym wyzwaniem jakim jest przekazanie osoby najbliższej pod opiekę wyspecjalizowanej placówki.
Lista tematów spotkań w Akademii Neuroportu jest otwarta. Oprócz omówionych powyżej, listę tę można uzupełniać w miarę potrzeb i zainteresowań uczestników. Do współpracy zapraszamy stowarzyszenia pacjentów ze schorzeniami neurologicznymi, organizacje ich wspierające, kluby i koła seniorów zainteresowanych profilaktyką zdrowotną.
Wszystkie informacje szczegółowe pojawiać się będą na stronie internetowej Neuroportu. (www.neuroport.pl)
Chęć udziału w spotkaniach  prosimy zgłaszać pod numerem telefonu: 48 500 490 590.
Najbliższe spotkanie, które odbędzie się w Neuroporcie, 24 lutego poświęcone będzie treningowi mózgu.

*********
TRENING DLA MÓZGU
Po co trenować mózg?
Nikt nie zaprzeczy, że mózg jest najważniejszym organem ludzkiego ciała. Odpowiada on bowiem za prawidłowe funkcjonowanie wszystkich narządów, za nasze samopoczucie, myślenie, a nawet osobowość. Dzięki niemu odbieramy bodźce ze świata zewnętrznego, a także mamy możliwość uczenia się i zapamiętywania. Mózg sprawia, że jesteśmy tym, kim jesteśmy. Z czasem w strukturze mózgu następują naturalne procesy starzenia się, dlatego warto zadbać o ten szczególny organ aby długo cieszyć się dobrą pamięcią i koncentracją. Trening mózgu to także profilaktyka w walce z takimi chorobami jak Alzheimer, miażdżyca, Parkinson czy otępienie starcze. Jak trenować mózg ? Mózg możemy trenować na wiele sposobów, a wiele z nich może równocześnie przynieść dobrą zabawę i satysfakcję, należą do nich: czytanie książek, rozwiązywanie krzyżówek, łamigłówki, zgadywanki, kalambury, uczenie się nowych języków, zapamiętywanie wierszy, gry logiczne, układanki, zajęcia plastyczne i rękodzielnicze itp. Trening dla mózgu to także stymulowanie naszych zmysłów, dlatego wskazane jest również dotykanie, smakowanie, poznawanie, słuchanie relaksacyjnej muzyki, oglądanie pięknych obrazów czy krajobrazów, zwiedzanie i doświadczanie różnych nowych rzeczy. Badania dowodzą, że ludzie, którzy uczą się przez całe życie i aktywnie spędzają czas, mają sprawność umysłową na wyższym poziomie, a ich mózgi starzeją się dużo wolniej. Ale trening pamięci to nie wszystko aby nasz mózg pozostał jak najdłużej sprawny, ważny jest także odpoczynek, odpowiednia ilość snu i aktywności fizycznej, takiej jak chociażby spacer w lesie, który sprawia, że nasz umysł jest bardziej dotleniony i wypoczęty. Nawet 10 minut ruchu wystarczy aby pobudzić umysł, koncentrację i sprawne myślenie. Ważne jest także unikanie nadmiernego stresu, który przyśpiesza procesy starzenia się mózgu, a także jest czynnikiem sprzyjającym powstaniu takich chorób jak: miażdżyca, Alzheimer, depresja, choroby reumatyczne i wiele innych. Dlatego warto zadbać w naszym życiu o czas na relaks i odprężenie, które można osiągnąć na wiele sposobów. Mogą to być różne techniki relaksacyjne, takie jak świadome oddychanie, bycie w chwili obecnej, spacer, malowanie, skanowanie ciała, wizualizacja, słuchanie muzyki, medytacja czy gimnastyka rozluźniająca. Pamiętajmy, że nasz organizm to sieć wzajemnych powiązań, dlatego warto dbać zarówno o aktywność fizyczną jak i umysłową, aby nasz organizm pozostawał w równowadze, czyli w zdrowiu.