60 lat i jakie głosy!

chor1Poznańska Szkoła Chóralna Jerzego Kurczewskiego założona w 1957 r. przez wybitnego dyrygenta chóralnego, założyciela Poznańskiego Chóru Chłopięcego Jerzego Kurczewskiego, w tym roku obchodzi jubileusz 60-lecia powstania.

Jest to jedyna placówka artystyczna w kraju i jedyna jak dotąd ogólnokształcąca, muzyczna, o profilu chóralnym szkoła w Polsce z 9-letnim cyklem nauczania. Założona przez prof. Kurczewskiego, jako szkoła chłopięca, dziś kształci w swych murach także dziewczęta kochające śpiew chóralny, realizując w zakresie przedmiotów ogólnokształcących program nauczania szkoły podstawowej i gimnazjum, a w zakresie przedmiotów muzycznych program nauczania szkoły I i II st. Dodatkowo posiada poszerzony program kształcenia wokalnego w zakresie śpiewu chóralnego.

Te szczególne okoliczności spowodowały wyjątkowo uroczyste pożegnanie absolwentów kończących w tym roku szkołę, które odbyło się 21 czerwca w Sali Lubrańskiego Collegium Minus Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Na uroczystość zaproszono wielu gości, w tym również absolwentów szkoły, którzy ponad pięćdziesiąt lat temu kończyli te szacowną placówkę dydaktyczną. Z tej okazji wręczono dodatkowo czwórce obecnych absolwentów specjalne nagrody pieniężne, ufundowane przez absolwentów, którzy pobierali naukę w latach 1959-64. Jest to niezwykły gest ze strony obecnie już seniorów, którzy w pełni zintegrowani ze szkołą, już po raz trzeci, uhonorowali najlepszych absolwentów.

W tym roku nagrody wręczali byli uczniowie PSCHJK: Rektor UAM prof. Andrzej Lesicki, red. Andrzej Piechocki i Roman Szymański oraz Karol Kamiński. Jest to kolejny przykład pełnego zaangażowania seniorów w życie kulturalne Poznania, tym bardziej że obecni seniorzy nie zamykają się w swoim światku, a aktywnie uczestniczą w życiu także młodych mieszkańców naszego miasta. Do tradycji zakończenia szkoły należy również wręczanie wyróżnień Fundacji Jerzego Kurczewskiego, przez Alinę Kurczewską, córkę wybitnego dyrygenta i założyciela Szkoły.

Z okazji zakończenia roku szkolnego i sezonu artystycznego 2016/17 w auli UAM odbył się uroczysty koncert pt. „ Cały ten jazz…”, w którym wystąpili absolwenci, uczennice i uczniowie, trzy chóry PSCHJK oraz gościnnie – Orkiestra Symfoniczna Poznańskiego Zespołu Szkół Muzycznych przy ul. Głogowskiej; w finale licznie zgromadzona publiczność usłyszała – „Magnificat” Johna Ruttera pod dyrekcją Dariusza Tabisza.

Już dzisiaj zapraszamy na główne uroczystości związane z jubileuszem 60-lecia Poznańskiej Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego, które odbędą się we wrześniu br. w Auli Uniwersyteckiej UAM.

Roman Szymański

Foto: Andrzej Piechocki i Roman Szymański

chor5chor4chor3chor2