40 rocznica śmierci Elvisa Presley’a

presley16 sierpnia 1977 r. w swej posiadłości w Graceland zmarł nazywany „Królem Rock and Rolla” – Elvis Presley. Na początku 1956r. nagrał swój sławny utwór „ Blue Suede Shoes”, po kilka miesiącach nagrał swą najbardziej znaną balladę „Love Me Tender”. Właśnie tymi piosenkami zaczął swoją prawdziwą karierę. Dzięki swemu brzmieniu oraz stylowi stanowiącemu unikatową kombinację wszystkich wcześniejszych i aktualnych wpływów oraz – będącego wyzwaniem – zatarciu różnic społecznych i rasowych swych czasów, zapoczątkował nową i całkowicie odmienną erę amerykańskiej muzyki i kultury masowej. Krytycy strasznie krytykowali jego styl, lecz publiczność całkiem odwrotnie go odbierała, uwielbiali go. Gdy odszedł miał zaledwie 42 lata, a jego sława przerodziła się po jego śmierci w legendę. Wielu do dziś nie uwierzyło w śmierć swego „króla”, twierdząc, iż ją zainscenizował, aby żyć z dala od ludzi. Jednak Elvis odszedł na zawsze i pozostały po nim wyjątkowe nagrania i wspomnienia.

W skali globalnej sprzedaż jego płyt przekroczyła miliard i jest znacznie większa niż ma to miejsce w przypadku jakiegokolwiek innego artysty. W Stanach Zjednoczonych co najmniej 112 różnych albumów i singli zdobyło status złotych, platynowych bądź multiplatynowych, zostawiając daleko w tyle wszystkich innych wykonawców. Wystąpił z sukcesem, jako gwiazda 33 filmów, tworzył historię dzięki swym występom telewizyjnym oraz programom specjalnym i zdobył wielkie uznanie, które przyniosły mu liczne – często bijące rekordy frekwencji – koncerty „live” na trasach i w Las Vegas. Talent, uroda, sex-appeal, charyzma oraz poczucie humoru zjednały mu miliony wielbicieli, podobnie jak okazywana przez całe życie skromność i humanitaryzm. Znany na całym świecie po prostu jako ELVIS, uważany jest za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli kultury masowej XX wieku.
Również w naszym kraju Presley jest ikoną muzyczną. I nie można się temu zjawisku dziwić. Wspaniałe interpretacje utworów, m.in. takich jak: Love Me Tender”, „Heartbreak Hotel”, „Suspicious Minds” – od lat dzięki unikatowej interpretacji, jedynemu w swoim rodzaju głosowi, łączą pokolenia wielbicieli talentu „Króla”.

Poznań jest jednym z miast, w którym legenda Elvisa żyje w sposób wyjątkowy. Z okazji 40 lecia śmierci wykonawcy w obędzie się wiele imprez przypominających. Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej, w której wzięli udział Zbigniew Pawlak – szef orkiestry oraz Krzysztof Wodniczak – Prezes Towarzystwa PTAAAK i członek Miejskiej Rady Seniorów, przedstawiono szczegółowy program imprez towarzyszących wydarzeniu, jakie będą się odbywać w dniach 15 i 16 sierpnia 2017 r.

Spotkania rozpoczną się we wtorek (15 sierpnia o godz. 15.00 a potrwają do 21.00) zakończy koncert PRESLEY WARTY POZNANI. Wcześniej na dziedzińcu Urzędu miasta Poznania przy pl. Kolegiackim 17 pojawią się uczestnicy biorący udział w imprezach towarzyszących takich jak: Giełda płyt analogowych, książek i wydawnictw, Salonik poetycki, Konkurs dla dzieci i młodzieży Narysuj Presleya i Jego gitarę, Koncert muzyki Gospel. Na wszystkie te imprezy , dzięki dofinansowaniu Samorządu miasta Poznania, będzie wstęp wolny, co powinno być akceptowane przez poznaniaków. Toż to repertuar, jaki wykonywał Elvis Presley, jest tym, jaki oni wspominają z rozrzewnieniem i łezką w oku. Za sprawą jednej z najlepszych orkiestr w Polsce stworzonej przez dyrygenta Zbigniewa Pawlaka, która przygotowała aż 24 utwory, znane powszechnie z wykonania Elvisa Presleya możemy resentymantalnie podejść do repertuaru znanego w latach 50-tych i 60-tych. 16 sierpnia o godz. 15.00 organizatorzy zapraszają na muzyczny Rejs po Warcie z Presleyem, a o godz.18.00 Biblioteka Raczyńskich zaprasza na spotkania autorskie z Mariuszem Ogiegło, Januszem Płońskim i Alicją Klenczon, którzy napisali książki o Elvisie Presleyu.

 

Roman Szymański